top of page
  • ZeynepSena

"Sanat pozitif duygulardan doğmaz."

Güncelleme tarihi: 26 Haz 2022

Fotoğraf sanatçısı Canan Bıkmaz ile mesleğine başlama hikayesini ve sektör üzerine röportaj gerçekleştirdik.


Canan Bıkmaz


Merhaba Canan Hanım röportaj teklifimi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim , bize kendinizden bahseder misiniz ?

Çocukluğumdan beri resim çiziyorum. Bu yeteneğimi ilk olarak annem keşfediyor. Beni bu durumu değerlendirebileceğim grafik tasarım bölümüne yönlendirdi ve Sabiha Gökçen Kız Meslek lisesinde Grafik Tasarım ve Fotoğrafçılık okudum. İlk meslek deneyimlerim bundan dolayı grafik alanında gerçekleşti. Ardından kendi isteğimle Okan Üniversitesi fotoğrafçılık bölümüne başladım. Fakat okula yalnızca bir sene gittim bundan dolayı üniversite mezunu değilim. Sebebi ise meslek lisesinden belli bir donanım ile mezun olduğum için beni tatmin etmedi ve kendime yeterli bir deneyim alanı bulamadım. Çalışma hayatıma film yönetmeni Cemil Ağacıkoğlu’nun asistanlığını yaparak başladım bu şekilde sektörle tanıştım.

İlk fotoğraf makineniz hangisiydi hikayesini anlatır mısınız ?

Üniversiteye başladığım sene bölüm dolayısıyla fotoğraf makinesine ihtiyacım vardı. Bu durumu babama söyledim ama orta halli bir aileyiz ondan dolayı büyük bir beklentim yoktu. Okuldan eve geldiğim bir gün annem bana bir sürprizleri olduğunu söyledi. Masanın üzerinde Canon 550D almışlardı bana ve yolculuğa o makine ile başladım diyebilirim.

Çekim yaparken sizi heyecanlandıran şeyler nelerdir ?

Çalıştığım işlerde insan bazlı ürünler çıkarmaya çalışıyorum. Hayata bakış açımda bu yönde. Bundan dolayı çekim yaptığım model veya marka sahibinin çekilen fotoğrafları gördüğü anda suratında oluşan ifade beni heyacanlandırıyor. Hala çok uzun yolu olan bir fotoğrafçıyım oldum demek istemiyorum. Bu noktada kendimi bir öğrenci için gördüğüm sanırım tepkiler beni

mutlu ediyor.


Canan Bıkmaz - MOODBOARD MAGS Kapak Çekimi

Portfolyonuzda yer alsa mutlu olacağınız özellikle çekim yapmak istediğiniz bir isim var mı?

Gaye Su Akyol tarzını ve duruşunu bir sanatçı olarak çok beğeniyorum. Aynı zamanda ideolojisini yansıtma biçimi seviyorum.

Mesleki olarak hedefleriniz neler?

Tamamen sanat kısmına yönelerek sergilerde yer alacak fotoğraflar çekmek istiyorum. Sergilerin gelirlerini LÖSEV gibi kurumlara bağışlamak hedeflerim arasında. Hayatın ve insanın kendisine katkı yapabileceğim noktalarla ilgili hayallerim var.

Çekim esnasında yaşadığınız zorluklardan bahseder misiniz ?

Bu sektör rekabet oldukça fazla yer alıyor. Kendi meslektaşlarından destek pek göremiyorsun maalesef. Bugün bulunduğum işyerinde desteklendiğim ve takdir edildiğim için şanslıyım. Fakat bu sürece gelene kadar önüme taş konulduğu egosantrik insanlarla karşılaştım. Hatta 2 yıl kadar bu durumlardan dolayı mesleğe ara verdim. O süreç içerisinde bir küskünlüğe sebep oldu.

Sanat sence sanat için mi yoksa toplum için midir?

Sanat sanat için olmalıdır. Ama şu anki koşullarda insan içindir. Sanat bir dışavurumdur. Sanat pozitif duygulardan doğmaz hep bir derdi vardır ve farkındalık uyandırmak içindir.Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Fotoğraf sanatçısı Canan Bıkmaz'ın çalışmalarını sosyal medya adresinden takip edebilirsiniz.


35 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page