top of page
  • ZeynepSena

İstanbul’un Küçük Sarayları

Güncelleme tarihi: 26 Haz 2022

Dünyanın gözbebeği olan İstanbul birbirinden güzel saray ve kasırlar ile taçlanmıştır. Padişahların günübirlik dinlenme amacıyla kullandıkları kasırlar ziyaretçilerine geniş korularıyla şehrin karmaşısından uzak bir huzur sunuyor. Aynı zamanda müze statüsünde olan kasırlarda dünya çapında sergilenen koleksiyonları ziyaret etmek de mümkün.

Küçüksu Kasrı - millisaraylar.gov.trKüçüksu Kasrı görenleri büyülüyor

Osmanlı döneminde Anadolu Hisarında bulunan Küçüksu ve Göksu derelerinin arasında kalan mesire alanı padişahların av ve atış talimlerini yaptıkları bir dinlenme alanıydı. Buraya yaptırılan Küçüksu Kasrı barok üslupla inşa edilmiştir. Kasrın mimarı Nigoğos Balyan’dır. Şadırvanlı havuzu, İtalyan işi mermerleri ve kalem işleriyle görülmeye değerdir. Her odası ayrı bir tarzda hazırlanan ve süslenen kasırda bulunan halılar ve tablolar müzenin değerleridir. Kasrın içinde bulunduğu mesire alanında kafe, restoran ve bir iskele bulunur.


Mermerden Bir Köşk; Beykoz Mecidiye Kasrı


Beykoz’da Hünkar iskelesi mevkiinde bulunan kasır İstanbul’un en eski saraylarındandır. Denizden setler halinde yükselen kasır boğaz manzaralıdır. Kasrın cephesinde ve iç duvarlarında beyaz mermerler ve İtalya’dan getirilen taşlar kullanılmıştır. Simetrik detayları ile Beylerbeyi Sarayına benzer. Kasrın korusunda podimalarla döşenmiş yollarda yürüyerek çam, ıhlamur ve manolya ağaçlarının gölgesinde serinleyebilirsiniz.Beykoz Mecidiye Kasrı

Maslak Kasırları

Kasır ikinci Abdülhamid'in şehzadelik yıllarını geçirdiği av köşküdür. Botaniğe merakı olan sultan uzakdoğu ve Fransa’dan endemik ağaçlar ve kamelyalar getirmiştir. Eşsiz bir sera haline getirdiği Limonlukta kamelyaların çiçeklenmesi Kasım’dan Mayıs ayına kadar ziyaret edilebilir.


Maslak Kasırları


Lale Devrinin İhtişamını Yansıtan Aynalıkavak Kasrı

Osmanlı döneminde bölgede bulunan Tersane sarayından günümüze ulaşan tek yapı Aynalıkavak Kasrıdır. Kasır ismini Venediklilerin 3. Ahmed’e hediye ettiği ihtişamlı ve değerli aynalardan alır. Kasır klasik Osmanlı mimarisini ve bezeme sanatını tüm incelikleriyle taşır. İçeride bir musiki müzesi mevcuttur.


Ihlamur Kasırları


Merasim ve maiyet köşkünden oluşan kasır Beşiktaş’ın Ihlamur semtinden bulunuyor. Baharda bahçesi laleler ve manolyalar ile şenlenir. Törenler ve resmi devlet işleri için eskiden bugüne kullanılmaya devam etmektedir.

23 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yorumlar


bottom of page